بهداشت دستگاه جوجه کشی

10 / 10
از 1 کاربر

رعایت بهداشت در دستگاه جوجه کشی و محیط اطراف آن بسیار حائز اهمیت است. محیط جوجه کشی بسیار مستعد آلودگی و انتقال بیماری است زیرا معمولا در این محل ها نور، رطوبت و حرارت کافی برای رشد میکروب ها و باکتری ها فراهم است. برای پرورش تخم مرغ های سالم و افزایش بازده کار باید نظافت و بهداشت دستگاه جوجه کشی را رعایت کنیم. زیرا جنین بسیار در برابر آلودگی حساس هستند. محیط و دستگاه جوجه کشی حتما باید تمیز باشد البته برای رعایت بهداشت این محل ها نباید از مواد شیمیایی استفاده کرد. جنین داخل تخم حتی به دست کثیف و یا تنفس انسان بیمار نیز حساس است. بنابراین در هنگام بیماری بهتر است زیاد به تخم ها نزدیک نشوید و یا حدالامکان از ماسک استفاده کنید. همچنین قبل از دست زدن به تخم ها حتما دستان خود را کاملا بشویید.  دستگاه جوجه کشی باید در محیطی مناسب قرار بگیرد. بهتر است حدودی از دیوار فاصله داشته باشد و در زمین مسطح باید گذاشته شود. همچنین نور محیط باید مناسب باشد و به صورت مایل به ماشین جوجه کشی بتابد. تخم مرغ ها را قبل از قرار دادن در ماشین جوجه کشی تمیز کنید، اما تا حد امکان تخم مرغ ها را نشویید زیرا با این کار پوست تخم بسیار مستعد رشد میکروب ها می شود و باعث آسیب رسیدن به جنین می شود. برای پاکسازی تخم مرغ ها بهتر است از سیم ظرف شویی و یا سمباده استفاده کنید. به این نکته توجه کنید که زایئات دستگاه جوجه کشی حتما باید دفن و یا سوزانده شوند چون بسیار آلوده هستند.

بهتر است اجزای دستگاه جوجه کشی قابل جدا شدن و شستشو باشند. دستگاه جوجه کشی را قبل از گذاشتن تخم مرغ ها در آن با آب گرم و مواد ضد عفونی کننده بشویید و آن را روشن کنید. صبر کنید تا دمای آن بر روی 37 درجه ثابت شود سپس تخم مرغ ها را در آن قرار دهید. اگر محیط کثیف باشد آلودگی به سرعت به جنین منتقل می شود و درصد مرگ و میر و تولید جوجه های ناقص را افزایش می دهد.

قبل از گذاشتن تخم ها در دستگاه جوجه کشی آنها را در یک محیط با دمای خنک نگه دارید اما به هیچ وجه آنها را درون یخچال نگذارید زیرا این کار باعث مرگ جنین داخل تخم می شود.

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :