کنترل کیفیت پوسته تخم مرغ

10 / 10
از 1 کاربر

کنترل کیفیت پوسته تخم مرغ

همانطور که می دانید عوامل بسیاری در موفقیت جوجه کشی و تبدیل شدن تخم به جوجه در دستگاه جوجه کشی اثر دارند. این عوامل بسیار متعدد هستند و کنترل آنها امری ضروری است. این عوامل شامل رطوبت، حرارت، نور، کیفیت پوسته تخم، اندازه تخم و ... هستند.

یکی از عوامل مهمی که قبل از شروع جوجه کشی و قرار دادن تخم مرغ ها داخل دستگاه جوجه کشی باید کنترل شود، تعیین کیفیت پوست تخم مرغ ها است. کیفیت پوست تخم مرغ ها تا حد زیادی بر روی موفقیت جوجه کشی تاثیر می گذارد. منظور از کیفیت پوست تخم مرغ ها، ضخامت آن است. پوسته های نازک زود شکسته می شوند و تحت تاثیر آلودگی محیط قرار می گیرند. این امر باعث از بین رفتن نطفه و عدم باروری می شود.

پوسته تخم باید قوی و مستحکم باشد. علل شکل گیری پوسته نا مرغوب متعدد است. این امر تا حد زیادی تحت تاثیر سن مرغ مادر است. هرچه سن مرغ مادر بیشتر می شود کیفیت پوست تخم نیز به مراتب کمتر می شود. به همین دلیل است که تا حد امکان بهتر است از مرغ های مادر با سن زیاد برای جوجه کشی استفاده نشود. علاوه بر سن مرغ مادر، پوسته های بی کیفیت ممکن است به دلیل بیماری، استرس و بسیاری از عوامل دیگر نیز به وجود بیاید. بنابراین برای کنترل کیفیت پوسته باید هر چند وقت یکبار، مرغ های مادر را کنترل و شرایط آنها را مطلوب کنیم. این کار تا حد زیادی از تولید تخم های با پوسته ضعیف و نامطلوب پیشگیری می کند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :